Strona główna
Kraje, które sąsiadują z Polską

Z jakimi krajami sąsiaduje Polska?

01/07/2017

Niemcy

Niemcy leżą na zachód od Polski. Dzięki licznym autostradom łatwo po nich podróżować.

W stolicy kraju Berlinie znajduje się słynna Brama Brandenburska - symbol pokoju i wolności. Na południu Niemiec, w Bawarii warto zwiedzić zamki zbudowane przez żyjącego w XIX w. króla Ludwika Szalonego. Najsłynniejszym z nich jest zamek Neuschwanstein (czytaj: nojszwansztajn). Budowla ta posłużyła wytwórni Walta Disneya za wzór zamku, który pojawia się w czołówce jej filmów. Lasy I góry Niemiec znacie już z literatury. To właśnie tu Czerwony Kapturek spotkał wilka, a Jaś i Małgosia Babę Jagę. Bajki o tych postaciach, spisane przez braci Grimm, powstały na podstawie niemieckich baśni ludowych. Zanim wybierzecie się na wycieczkę w położone w środkowej części Niemiec góry Harz (czytaj: harc), koniecznie sprawdźcie w internecie, czym jest widmo Brockenu! (czytaj: brokenu).

Czechy

Czechy leżą na południowy zachód od Polski, a nasza wspólna granica biegnie wzdłuż pasma górskiego Sudetów. Większość turystów udających się do Czech jedzle do Pragi - stolicy kraju. Tu oglądają m.in. Zamek Królewski na Hradczanach i przylegającą do jego murów Złotą Uliczkę z malutkimi domkami. Legenda głosi, że w XVI w. mieszkali w nich alchemicy. Szukali eliksiru nieśmiertelności I złota. Nie znaleźli, ale dali początek nauce znanej dziś jako chemia. Czechy to także uzdrowiska z leczniczymi wodami i wspaniałe jaskinie krasowe, w których można obejrzeć skały o fantazyjnych kształtach.

Znaną wam postacią jest Krecik z czeskich filmów dla dzieci.

Słowacja

Słowacja leży na południe od Polski. Jej stolicą jest Bratysława - jedyna stolica na świecie, która graniczy z dwoma państwami -Węgrami i Austrią. Słowacja to górzysty kraj, z pięknymi, ogromnymi jaskiniami.

Z Polski można do niej dotrzeć pieszo m.in. przez Tatry, których przeważająca część leży po słowackiej stronie. I stąd pewne nieporozumienie. Otóż zapewne uważacie, że legendarny zbójnik Janosik był Polakiem. To nieprawda. Janosik, czyli Juraj Janosik, urodził się w 1688 r. na Słowacji, w miejscowości Terehova, dokąd dziś wielu Polaków jeździ na narty. Lubimy słowackie góry. Jest tam dużo wyciągów, a ze Słowakami można się świetnie porozumieć - my mówimy po polsku, oni po słowacku i wszyscy prawie wszystko rozumieją.

Białoruś

Białoruś leży na wschód od Polski. Wędrując po Puszczy Białowieskiej, możemy łatwo dojść do granicy z tym krajem, gdyż większość Puszczy leży po białoruskiej stronie. Jednak nawet gdy dotrzemy do przejścia granicznego, musimy okazać paszport z wizą, aby nas przepuszczono, ponieważ Białoruś nie należy do Unii Europejskiej. Przyroda tego kraju jest jedną z najdzikszych i najpiękniejszych w Europie. Lasy to prawdziwy skarb Białorusi. Zajmują jedną trzecią jej terytorium. Żyją w nich sarny, łosie, jelenie, wilki, a nawet żubry i niedźwiedzie. Na północy rozciąga się kraina zwana Pojezierzem. Jest tam ponad 10 tysięcy jezior o bardzo czystej, przejrzystej wodzie. Piękne są też moczary i bagna białoruskiego Polesia. Stolicą państwa jest Mińsk.

Litwa

Niedługo poznacie wiersze wielkiego polskiego poety Adama Mickiewicza. I wtedy może się zdziwicie, że pisze on w swoim słynnym poemacie: „Litwo, ojczyzno moja...” Dlaczego „Litwo”, a nie „Polsko”? Bo kiedyś Polska i Litwa były jednym krajem, który nazywał się Rzeczpospolita Obojga Narodów. Dziś Litwa jest niepodległym państwem, członkiem Unii Europejskiej. Stolica - Wilno - to miasto pełne zabytkowych budowli, wśród których jest mnóstwo polskich zabytków. W przeszłości wspólnie walczyliśmy pod Grunwaldem, gdzie połączone siły Polaków (pod wodzą króla Jagiełły) i litewskie (pod wodzą jego brata Wielkiego Księcia Litewskiego Witolda) pokonały Krzyżaków. Na Litwie możemy popływać kajakiem wspaniałą rzeką Niemen.

Ukraina

Od południowego wschodu graniczymy z Ukrainą, której stolicą jest Kijów. To piękny kraj, o bardzo żyznych glebach. Na jego południowych krańcach na wybrzeżach Morza Czarnego można podziwiać liczne plaże i kurorty oraz urwiste brzegi Krymu (to półwysep, tak jak nasz Półwysep Helski). Pięknym miastem jest nadmorski port Odessa. Na Ukrainie są też dzikie góry i lasy, w których żyje mnóstwo zwierząt. Na terenach, które dziś należą do Ukrainy, rozgrywały się przygody bohaterów powieści Henryka Sienkiewicza „Ogniem i mieczem” (może znacie też ten film?). Jednym z dużych miast Ukrainy jest pełen wspaniałych zabytków Lwów.

W roku 1986 doszło na Ukrainie, w mieście Czarnobyl, do największej w dziejach świata katastrofy atomowej - wybuchu reaktora.

Rosja(Obwód Kaliningradzki)

Na północy Polska graniczy z Rosją, a właściwie z jej kawałeczkiem, odciętym od terytorium Rosji przez inne kraje. To Obwód Kaliningradzki. Głównym miastem jest tu port morski - Kaliningrad.

Stolicą Rosji jest Moskwa - miasto pełne zabytków. Rosja to największe państwo na świecie, częściowo leżące w Europie, a częściowo w Azji. Jej obszar jest bardzo zróżnicowany - są tu i gorące wybrzeża nad Morzem Czarnym, gdzie rosną figi i oliwki, i bardzo zimne obszary na Syberii, na północy kraju, gdzie przez większą część roku panuje mróz. Przez Rosję przepływa najdłuższa rzeka w Europie - Wołga. W Rosji jest też największe jezioro świata - Morze Kaspijskie i najgłębsze jezioro świata o niezwykle czystej wodzie - Bajkał. Z Rosji pochodzi wiele znanych bajek, np. ta o rybaku i złotej rybce.