Strona główna
Wszystko o padlinożercach

Wszystko o padlinożercach

16/03/2017

Kim są najmniejsi na ziemi specjaliści od recyklingu?

Nazywa się je często budowniczymi gleby - to bakterie i grzyby. Pełnię jedno z najważniejszych zadań w świecie natury. Ich układ trawienny rozkłada złożone substancje organiczne i zamienia je w prostsze związki organiczne i nieorganiczne. W ten sposób powstaje cenny składnik gleby: humus (próchnica), z którego rośliny czerpią substancje odżywcze. Wyspecjalizowane mikroorganizmy są w stanie rozłożyć każdą naturalną substancję organiczną - dlatego system recyklingu działa idealnie.

Czy padlinożercy mogą pomóc znaleźć mordercę?

Po znalezieniu zwłok bardzo ważne dla wykrycia mordercy jest określenie czasu zgonu. Pomaga w tym ustalenie stadium rozwoju jaj much. Owady składają je najchętniej w otworach ciała lub ranach. Im bardziej zaawansowane jest stadium rozwoju jaj lub larw, tym starsze są zwłoki. Niekiedy czas zgonu można określić z dokładnością co do godziny. Nawet w przypadku zwłok w zaawansowanym stanie rozkładu można wykryć obecność narkotyków lub trucizn, gdyż są one wchłaniane przez larwy.

Dlaczego kruki czekają na pociąg?

Niektóre kruki żyjące w Ameryce Północnej mają w swoim repertuarze niezwykłą sztuczkę: kładą znalezione przez siebie kości na szynach kolejowych i czekają w bezpiecznej odległości. Przejeżdżający pociąg rozłupuje kości, dzięki czemu kruki bez trudu mogą dostać się do swojego przysmaku: szpiku kostnego. Uchodzi on za szczególnie wartościowe źródło energii, ponieważ jest jedną z najbogatszych w tłuszcze i białka tkanek zwierzęcych.

Co się dzieje, gdy umiera wieloryb?

Kiedy ważący całe tony trup wieloryba opada na dno morza, jako pierwszy zajmuje się nim ważący do 2 ton głębinowy rekin z rodziny Somniosidae. Później na zwłoki ruszają tysiące śluzie - ponieważ nie mają szczęk, to do wwiercania się w padlinę wykorzystują zaopatrzony w ząbki język znajdujący się wewnątrz przyssawki gębowej. Oprócz tego martwym zwierzęciem żywią się miliony obunogów: jedzą tak długo, aż trzykrotnie zwiększą swoje rozmiary. Po takiej uczcie radzą sobie bez jedzenia nawet przez 2 lata.

Kto dorasta wśród zwłok?

Grabarze w pełni zasługują na swoją nazwę - chrząszcze te wykorzystują padlinę jako gniazdo. Martwą mysz zakopują w ziemi w ciągu kilku godzin, a następnie budują dwa tunele z powierzchni, żeby złożyć jaja przy zwłokach. Larwy po wykluciu żywią się (najpierw z pomocą rodziców) zapasami padliny. Chrząszcz grabarz to najczęściej spotykany w Europie Środkowej przedstawiciel rodziny omarlicowatych - bez niego nasze lasy nie byłyby tak czyste.