Strona główna
Przyszłość telefonów komórkowych

Przyszłość telefonów komórkowych

27/06/2017

Nowoczesne komórki już dawno przestały służyć jedynie do prowadzenia rozmów i esemesowania. Ponad 80% użytkowników surfuje za ich pomocą w internecie, 70% korzysta z dodatkowych programów, 50% ogląda na nich filmy, a 30% - telewizję. To one wywróciły do góry nogami rynek aparatów fotograficznych - iPhone 4 jest w jednej z największych galerii internetowych, flickr.com, popularniejszy od Nikonów i Canonów. Z komórkami przegrały odtwarzacze muzyczne, a obecnie nierówną walkę o przetrwanie toczą nawigacje GPS. Na dłuższą metę są jednak bez szans: po co nosić w kieszeni dwa czy trzy urządzenia, skoro można jedno, w dodatku tańsze.

Czy to już monopol?

Na zmonopolizowaniu kieszeni triumfalny pochód komórek jednak się nie skończy. W ciągu roku lub dwóch osiągną one wydajność tanich notebooków, a wtedy także los komputerów osobistych będzie przesądzony. Będziemy nosili jedynie lekką stację dokującą z ekranem i klawiaturą, która po połączeniu ze smartfonem zmieni się w wygodne miejsce pracy czy nauki. Zresztą coraz lepsze programy rozpoznające mowę pozwalają wierzyć, że niebawem także klawiatura okaże się zbędna. Znikną też konsole do gier. Najnowszy model firmy Apple, iPhone 4S, już teraz potrafi bezprzewodowo przesyłać obraz i dźwięk do telewizora. Zmienia się więc w mobilny kontroler do gry, której akcję obserwować można na dużym ekranie.

Powyższe scenariusze dotyczą bardzo bliskiej przyszłości, w której zmiany dotkną także wyglądu komórek. Przezroczyste, dające się zginać wyświetlacze i baterie sprawią, że już niedługo na rynek trafią modele wyglądające jak bransoletki. Pierwszy z nich, Samsung Skin, ma mieć premierę już w przyszłym roku!

Wszystko w jednym

Telefon zakładany na nadgarstek? Tablet? Zestaw głośnomówiący? Projekt Nokii zakłada, że dzięki elastycznym wyświetlaczom już w niedalekiej przyszłości komórki będą mogły zmieniać swoje kształty i rozmiary, dostosowując się do potrzeb użytkowników.

Samsung a konkurencja

Elastyczne wyświetlacze, elastyczne baterie-już w przyszłym roku firma Samsung wprowadzi na rynek pierwszy smartfon z giętką obudową, Galaxy Skin. Następne w kolejce są komórki-bransoletki oraz tablety zwijane w rulon.

Telefon dla graczy

Smartfon z klapką? Takie rozwiązanie, obecnie niespotykane, może się okazać strzałem w dziesiątkę dla osób, które namiętnie wykorzystują telefon do grania, zwłaszcza gdy uda się zlikwidować przerwę między wyświetlaczami.

Komputer w kieszeni

Pod względem możliwości obliczeniowych komórki za chwilę zrównają się z komputerami przenośnymi. Problemem jest co prawda wprowadzanie tekstu i mały ekran, ale już teraz Motorola ma w ofercie tzw. stację dokującą (klawiatura + duży ekran), zmieniającą smartfona w netbooka.

Muzyczny transformer

Jeśli ktoś często używa komórki jako odtwarzacza muzycznego, być może już niedługo będzie mógł kupić smartfona-transformera firmy LG, który w kilka sekund zmienia się w wygodne słuchawki (zdjęcie poniżej).