Strona główna
Nowe środki odurzające

Nowe środki odurzające

20/04/2017

Jak niebezpieczne są nowe środki odurzające z Internetu?

Na opakowaniach tych „nawozów do roślin” i „soli do kąpieli” umieszczone są napisy: „Nie nadaje się do spożycia" - ale zarówno sprzedający, jak i kupujący wiedzą, że w środku znajduje się substancja odurzająca: mefedron. Jest to pochodna katynonu, która działaniem przypomina „twarde" narkotyki. Już kilkaset miligramów tego specyfiku może spowodować skurcze mięśni, urojenia, myśli samobójcze, a nawet zatrzymanie akcji serca. - Jeśli zebrać razem najgorsze skutki działania metamfetaminy, kokainy, ecstasy i heroiny, będziemy mieli mniej więcej obraz tego, jakie szkody mogą wyrządzić owe „sole kąpielowe”- wyjaśnia Mark Ryan, dyrektor Ośrodka ds. Zatruć w Luizjanie (Louisiana Poison Center). W Polsce od roku mefedron jest uznawany za nielegalny, ale nadal można go kupić w internecie - z dostawą do domu.

ZAMASKOWANY „TRIP”

Małe, jednogramowe woreczki starczają na pięć do dziesięciu „tripów”, a sprzedawane są przez internet jako „sól do kąpieli" czy „nawozy do roślin" w cenie ok. 100 zł. Substancja czynna - pochodna katynonu o nazwie mefedron - działa podobnie jak amfetamina i kokaina.

Jak niebezpieczny jest domowe laboratorium?

Od kiedy w dyskotekach odbywa się coraz więcej kontroli, młodzi ludzie odkryli środek alternatywny dla ecstasy, który jest nie tylko legalny, ale także działa tak samo jak prawdziwy narkotyk - zmywacz do paznokci. Do napojów dodaje się kropel klarownego płynu zawierającego substancję GBL (gamma-butyrolakton). Działanie następuje po upływie od 5 do 20 minut. Skutki to euforia, halucynacje, kołatanie serca. Do częstych efektów ubocznych należy wysypka i utrzymujące się zawroty głowy. Szczególnie w połączeniu z alkoholem szybko może dojść do zatrzymania oddechu. W Polsce substancja ta jest całkowicie legalna - można ją kupić w sklepach jako rozpuszczalnik.

Upadek

Mikaila Tyhurst miała 18 lat, kiedy zamiast ecstasy zaczęła dodawać do napojów zmywacz do paznokci Po czterech latach uzależnienia jej ciało jest dziś poważnie wyniszczone przez narkotyki.

Jaka dawka leku wywołuje "fazę"?

DXM (dekstrometorfan) wchodzi w skład syropów oraz tabletek stosowanych w przeziębieniach. Po zażyciu jednej buteleczki lub 20 tabletek naraz substancja czynna wywołuje omamy, urojenia i zawroty głowy. Przyjęcie dwóch lub więcej buteleczek albo 40 tabletek może doprowadzić do ostrego zatrucia, a nawet zatrzymania akcji serca. Mimo tego ryzyka w internecie można znaleźć „kalkulatory odurzenia”, gdzie młodzi ludzie podają swoją wagę, nazwę leku i poziom odurzenia, jaki chcą osiągnąć, a w rezultacie otrzymują wskazówki odnośnie dawkowania, które dają im pozory bezpieczeństwa.

Impreza z DMX

Coraz więcej młodych ludzi spotyka się w weekendy, aby przeżyć ten czas na „haju” po DXM (dekstrometorfanie), substancji zawartej w syropie lub tabletkach stosowanych w przeziębieniach. Ta substancja czynna może wywoływać całodzienne stany odurzenia.

Ile czasu potrzebuje krokodyl, aby pożreć ofiarę?

Jak niebezpieczna może być substancja czynna zawarta w środkach na kaszel, dowodzi nowa mikstura narkotykowa pochodząca z Rosji. Zażywają ją głównie osoby biedne, a znana jest pod nazwą „krokodyl” - ponieważ narkotyk ten dosłownie pożera ciało, a skóra w miejscu wstrzyknięcia narkotyku zaczyna się łuszczyć i przypominać kolorem skórę gada. Według rosyjskich lekarzy osoby uzależnione od „krokodyla” przeżywają od roku do trzech lat. Działkę uzyskuje się, podgrzewając m.in. tabletki na kaszel, ocet, benzynę oraz siarkę z roztartych główek zapałek - substancje, które można kupić na każdej stacji benzynowej. Następnie narkotyk wstrzykuje się do żyły. Działa podobnie jak heroina, ale jest bardzo zanieczyszczony. Powoduje obumieranie tkanek, zapalenie żył, a nawet niewydolność narządów. Uszkodzenia nerwów, nerek oraz naczyń krwionośnych mogą wystąpić już przy pierwszym użyciu.

Tania heroina

Kodeina stosowana jest w medycynie jako środek o działaniu przeciwkaszlowym i przeciwbólowym. Podgrzana i wstrzyknięta do żyły zastępuje młodym ludziom heroinę - jeden strzał kosztuje tylko 10 zł zamiast 80 zł.

Pożeracz ciała

Już po pierwszym zastrzyku skóra może zmienić kolor, a naczynia krwionośne mogą zostać rozerwane. Narkotyk przeżera się przez tkanki (zdjęcie powyżej) i ciało dosłownie się rozkłada.

Ile gramów gałki muszkatołowej trzeba. aby zapaść w śpiączkę?

Gałkę muszkatołowa można kupić właściwie w każdym supermarkecie w cenie około 2 zł za 13 g. Większość osób szukających narkotycznych wrażeń zjada ja, ale niektórzy również ja pala. Pierwsze objawy zatrucia występują przy dawce 4 g, czyli już po jednej gałce: substancja czynna, mirystycyna, powoduje bóle głowy i wzmożona potliwość. Od 20 g możliwe jest ciężkie majaczenie i zatrzymanie akcji serca. Dawkowanie gałki muszkatołowej w taki sposób, aby wywołała wyłącznie pozytywny stan odurzenia, jest praktycznie niemożliwe - jej działanie jest nieobliczalne.

Psycho-gałka

Omamy, urojenia, paranoja - zaledwie klika gramów sproszkowanej gałki muszkatołowej może wywołać wielogodzinny „trip" rodem z horroru.

Strzał z aerozolu: Co sprawia, że dezodorant odurza?

Zwłaszcza nastolatki sięgają po dezodorant - a także po gaz do zapalniczek - aby się odurzać. Każdy może je bowiem kupić za niewielkie pieniądze w supermarkecie, kiosku czy drogerii. Rodzice najczęściej nie mają pojęcia o tym, że ich dzieci „ćpają” dezodorant, bo jedynymi tego oznakami są silny zapach w pokoju dziecka i otwarte okna. Jak odurza dezodorant? Propan--butan z pojemnika wypiera tlen i zabija komórki nerwowe oraz tkanki. Rezultat to, w zależności od przyjętej dawki, halucynacje, uczucie szczęścia i zawroty głowy lub... zatrzymanie oddechu. Jeśli rozpyli się propan-butan bezpośrednio do gardła, może on spowodować skurcz w krtani, która przestanie przepuszczać powietrze. Człowiek się dusi.

Cicha śmierć

Fabian (lat 15) uczył się w gimnazjum i miał wielu przyjaciół. Do czasu, aż zaczął wdychać dezodoranty. Wkrótce zmarł w wyniku przedawkowania.

Efekt sprayu

Zwyczajny pojemnik z dezodorantem (150 ml) zawiera wystarczającą ilość propanu-butanu na 100 narkotycznych „tripów”.