Strona główna
Niesamowite zdolności gekonów

Niesamowite zdolności gekonów

11/07/2017

Chodzą po suficie wykonanym ze szkła, wykonują lot ślizgowy na odległość nawet 30 metrów i posługują się przemyślnymi strategiami obronnymi. Gekony zaskakują naukowców niespotykanymi zdolnościami - i inspirują ich do prac nad materiałami o nadzwyczajnych właściwościach...

1000 razy cieńsze od włosa

Można odnieść wrażenie, że gekon nie podlega prawom fizyki: jest w stanie chodzić nawet po szklanym suficie! Naukowcy przez długi czas szukali rozwiązania tej zagadki i znaleźli je dopiero niedawno dzięki nowoczesnym mikroskopom. Dolna powierzchnia palców gekona zaopatrzona jest w skórne blaszki pokryte milionami włoskowatych wyrostków - 1000 razy cieńszych od włosa. Dlatego nawet gładkie powierzchnie są dla gekonów niczym siatka zbudowana z atomów, w którą gady potrafią się wczepić. Siła udźwigu, jaką rozwijają wtedy przylgi, zdumiewa inżynierów.

130 kilogramów udźwigu

Podnieść 14 zgrzewek wody naraz? Zadanie to przekracza możliwości większości ludzi, Gekon jednak nie miałby z tym problemu - czysto teoretycznie oczywiście. Łączny udźwig przylg na jego palcach wynosi ponad 130 kg.

Jak zatem udaje mu się w czasie 0,001 sekundy oderwać palce od podłoża?

To prosta sztuczka: wystarczy, że wykona nieznaczny ruch stopa, a magnetyczne działanie przylg zostanie wyłączone. Naukowcy podjęli niedawno próbę stworzenia materiałów, które przywierałyby do zupełnie gładkich powierzchni tak samo. jak łapy gekona.

2 ogony jednego gekona

Większość gekonów nie dysponuje żadna bronią, dlatego musi uciekać się do podstępów. Gdy do pustynnego gekona Pristurus carteri zbliża się waz, jaszczurka ustawia ogon pionowo do góry. by udawać skorpiona. Jeśli wąż mimo to zaatakuje, ogon służy do oszukania wroga - podobnie jak flara, za pomocą której piloci myśliwców wyprowadzają w pole pociski rakietowe samonaprowadzajace się na źródło promieniowania cieplnego. Gekon odrzuca ogon (który potem mu odrasta) i ucieka. Porzucony na ziemi, poruszający się ogon odwraca uwagę agresora.

Skok na 30 metrów

Siedzącego na gałęzi gada niełatwo dostrzec ze względu na jego perfekcyjny kamuflaż - to gekon fałdoskóry. Nagle zostaje on jednak zauważony przez ptasznika goliata wielkości dłoni - a wszystkie drogi ucieczki są zablokowane.

Co teraz?

Sprytna jaszczurka wie, jak sobie poradzić w sytuacji bez wyjścia: fałdy skóry na karku, tułowiu oraz pomiędzy palcami rozkłada jak paralotnię i wykonuje lot ślizgowy na najbliższe drzewo. Gekony te potrafią pokonać w powietrzu nawet 30 metrów!

Jeden pistolet na klej

Zaatakowany australijski gekon Strophurus williamsi ani myśli się poddać. W pierwszej chwili napastnik jest pewien zwycięstwa, bowiem jaszczurka odwraca się do niego tyłem, jakby szykowała się do ucieczki. To jednak tylko przygotowanie do ataku za pomocą perfidnej broni: ze specjalnych gruczołów ogonowych gekon strzela do przeciwnika kleistą, cuchnącą substancją, która oblepia go niczym sieć Spidermana. Tym samym gekon bije na głowę każdy oddział policji - jego wydzielina pełni równocześnie funkcje gazu łzawiącego i kajdanek.