Strona główna
Na czym polega praca snajpera? cz.2

Na czym polega praca snajpera? cz.2

06/06/2017

ŚMIERCI0N0ŚNY ANIOŁ STRÓŻ

Kapral Craig Harrison jest snajperem brytyjskiej Household Cavalry. W rękach trzyma najnowszy L115A3, znany także jako Accuracy International Arctic Warfare Magnum.

Supernowoczesna broń

Tę długą na 1,2 metra, ważącą 6,9 kilograma supernowoczesną broń stworzyli specjaliści z Accuracy International (Al). Kosztuje ona tyle, co średniej klasy mercedes. W magazynku znajdują się długie na siedem centymetrów naboje .338 Lapua Magnum fińskiego producenta Lapua. - Mimo wszystko - mówi Tom Irwin, dyrektor Al - jeżeli ktoś chce trafić z tej odległości, to potrzebuje też sporo szczęścia. W końcu jeszcze żaden wystrzelony na Ziemi nabój nie poleciał do celu dokładnie w linii prostej. Zawsze należy się liczyć z odchyleniami z powodu wiatru, wilgotności powietrza, temperatury, ciśnienia oraz przyciągania ziemskiego - nawet przy odległości trzech metrów na strzelnicy w wesołym miasteczku.

2,5 kilometrowa odległość

Trafienie w niewielki cel z dwóch i pół kilometra wydaje się jednak zadaniem przekraczającym zdolności nawet najlepszego snajpera. Odległość jest tak wielka, że również bardzo precyzyjny celownik optyczny marki Schmidt & Bender, z dwudziestopięciokrotnym powiększeniem, znajduje się u granic swoich możliwości. W ciągu zaledwie trzech sekund lotu tor pocisku obniża się o 85 metrów, mimo niezbyt silnego wiatru odchyla się też o dwa metry w poziomie, ale ostatecznie i tak trafia w cel dzięki odpowiednim czynnościom korygującym.

Tajemnica produkcji broni

Jak wytwarzana jest broń, która umożliwia tak precyzyjne trafienia?

Jaka tajemnica stoi za osiągnięciami Accuracy International? Malcolm Cooper zdobył dwa złote medale w strzelaniu z broni małokalibrowej w trzech postawach na letnich olimpiadach w Los Angeles (1984) i w Seulu (1988). Ponieważ chciał mieć idealny karabin precyzyjny, a nikt nie mógł mu dostarczyć takiej broni, założył firmę: Accuracy International. Ta manufaktura obecnie wytwarza najcelniejszy karabin wszech czasów. Al zaopatruje dzisiaj jednostki specjalne w 60 krajach na całym świecie: tzw. zielone berety, Navy SEALs, brytyjskie Special Boat Sen/ice (SBS) i Special Air Sen/ice (SAS), a także polski GROM. Chyba żadna inna broń na świecie nie jest tak często używana w ściśle tajnych operacjach, jak L115A3 firmy Accuracy International. Żadna inna nie decyduje też tak precyzyjnie o życiu i śmierci.

Niewidzialna siła armii

W ciągu ostatnich dziesięciu lat rola snajperów bardzo się zmieniła, jednak dalej operują w małych, samodzielnych grupach. Niewidoczni, zdają się wyłaniać z nicości i zabijać wedle uznania. Są niczym siła wyższa, przed którą może uratować jedynie pozostawanie w ukryciu.

Dlatego sieją wszechogarniający strach. Po broni atomowej, biologicznej i chemicznej to właśnie oni mają najbardziej negatywny wpływ na morale wrogich oddziałów.

Kiedy po 11 września 2001 roku rozpoczęła się wojna z terroryzmem, znaczenie snajperów wzrosło jeszcze bardziej, i to z dwóch powodów. Po pierwsze, pracują z chirurgiczną wręcz precyzją. Każdy cel jest osobno wybierany, identyfikowany, a następnie likwidowany delikatnym zgięciem prawego palca wskazującego. Przypadkowe ofiary wśród cywili? Nie zdarzają się. To dlatego snajperzy mają pomóc wygrać wojnę bez utraty poparcia miejscowej ludności.

Snajper jako obrona dla pozostałych żołnierzy

Po drugie, są oni też coraz częściej aniołami stróżami swoich żołnierzy. Z umiejscowionego odpowiednio wysoko stanowiska kontrolują obszar, który jest większy od 500 boisk do piłki nożnej. Nic nie może na nim żyć bez ich pozwolenia. Tym samym zabezpieczają zdobywających teren żołnierzy. Kto otworzy ogień w kierunku oddziałów, tego dosięga zemsta ze strony snajperów. - Dzisiaj żaden brytyjski pluton nie opuszcza bazy bez zespołu snajperów - mówi ekspert wojskowy Tim Ripley. Są oni jak niewidzialna polisa na życie.

Cała seria Na czym polega praca snajpera?:

Na czym polega praca snajpera? cz.1

Na czym polega praca snajpera? cz.2

Na czym polega praca snajpera? cz.3