Strona główna
Na czym polega praca snajpera? cz.1

Na czym polega praca snajpera? cz.1

29/05/2017

Snajperzy stanowią najmniejszą, a przy tym jedną z najbardziej efektywnych formacji w każdej armii. Za pomocą ultra precyzyjnej broni palnej są w stanie zlikwidować wrogi cel z odległości nawet dwóch kilometrów. Ich karabiny to szczytowe osiągnięcia najnowszej technologii, które pozwalają dotrzeć do granic tego, co balistyka uznaje za niemożliwe.

Przydatni także w Afganistanie

Afganistan, prowincja Helmand, gdzieś na południe od Musa Qala. Słychać odgłosy toczącej się niedaleko walki. - Widzimy dwóch rebeliantów biegnących przez podwórze - relacjonuje kapral Craig Harrison. - Wloką ręczny karabin maszynowy, ustawiają go na pozycji i zaczynają ostrzeliwać oddziały, które mamy wspierać. Warunki są wręcz idealne: praktycznie nie ma wiatru, zaś powietrze jest krystalicznie czyste. Opieram dwójnóg mojego karabinu na murku i biorę na muszkę Strzelca erkaemu. Wdech, wydech. Trzeba kontrolować puls i zachować zupełny spokój. - Szeregowy Cliff 0’Farrell, kierowca jeepa, którym przyjechaliśmy, przekazuje mi dane uzyskane przez lornetkę. Odległość do celu wynosi prawie dwa i pół kilometra. - Zadanie jest na granicy wykonalności. Harrison rozpoczyna dokładne obliczanie współrzędnych celu...

Z PALCEM NA SPUŚCIE

Podczas tajnych operacji snajperzy potrafią czyhać na swój cel nawet do tygodnia: cały czas w jednym miejscu, z palcem na spuście, czekając na idealną okazję do strzału. A co z karabinem? Dzięki regulowanym podkładkom pod ramię i policzek, a także dwójnogowi oraz trzeciemu punktowi oparcia na kolbie, przylega on tak dokładnie do ciała i podłoża, że strzelec stapia się z bronią i nie łapią go skurcze.

SUPER MAGNUM

Naboje .338 Lapua Magnum są skalpelem snajperów. Żaden pocisk nie zabija na większą odległość.

10 NABOJÓW

W stalowym magazynku naboje leżą w dwóch rzędach. Dzięki temu jest on krótszy i może zostać wymieniony bez konieczności modyfikacji położenia broni.

Szybki strzał

Snajperów nie jest łatwo zdemaskować. Kiedy już jednak zostaną odkryci i zaatakowani, pozostaje im najczęściej odwrót i szybki strzał z pozycji klęczącej, z której jednak możliwe są trafienia „tylko” do 1000 metrów...

Skuteczny zasięg

Z jakiej odległości strzelec trafia w człowieka ze skutecznością przynajmniej 50 procent? Ten dystans nazywany jest maksymalnym zasięgiem skutecznym broni.

Nowoczesna broń

Do tajnych operacji

AX .308 jest trochę krótszy, lżejszy, cichszy i strzela mniejszymi pociskami. Dlatego jest idealny dla snajperów biorących udział w tajnych operacjach, gdzie ciężar jest ważniejszy niż maksymalny zasięg.

Maksymalna siła ognia

Z L115A3 korzystają przede wszystkim snajperzy, którzy chcą wspierać swoich towrzyszy na polu walki precyzyjnym ostrzałem. Ten karabin niesie śmierć nawet na dystansie powyżej dwóch kilometrów.

Ile czasu potrzebują bezgłośne kule snajperów na przebycie dystansu dwóch kilometrów?

Pociski snajperów lecą z prędkością 2,5 razy większą niż dźwięk. Kula dociera do wroga
2,5 sekundy wcześniej niż odgłos wystrzału. Nierzadko druga jest już wtedy w drodze... Pociski snajperów atakują z zaskoczenia - tak jak bombowce typu stealth, które wyłapywane są przez radary najczęściej dopiero po wykonaniu zadania.

L115A3 generuje przy wystrzale tak dużą siłę, że snajper musi być chroniony. Na końcu lufy zamocowano hamulec wylotowy. Szczeliny boczne kierują gaz prochowy po strzale ukośnie do tyłu, przeciwdziałając w ten sposób silnemu odrzutowi.

Cała seria Na czym polega praca snajpera?:

Na czym polega praca snajpera? cz.1

Na czym polega praca snajpera? cz.2

Na czym polega praca snajpera? cz.3