Strona główna
Jak żywi się sęp?

Jak żywi się sęp?

24/02/2017

Choć sępy to jedne z największych ptaków drapieżnych na świecie, prawie nigdy nie zabijają. Zajmują się za to usługami pogrzebowymi i recyklingiem. W tej niewdzięcznej pracy kierują się jedną zasadą: wszystko da się zutylizować. By mocją zrealizować, ci tajemniczy władcy nieba robią użytek ze swych niezwykłych umiejętności.

Krążą po niebie przez całe godziny, niemal nie uderzając skrzydłami. Sępy są z natury cierpliwe, co w ich pracy jest nieodzowne. Na czyjąś śmierć przychodzi czasem długo poczekać. Ale potem wystarczy tylko być pierwszym, który zasiądzie przy nakrytym stole - albo jedynym, który uzna, że jakiś „przysmak” jest rzeczywiście smaczny.

CZY SĘPY MOGĄ ZWALCZYĆ CHOLERĘ?

W ciele antylopy, która padła przed siedmioma dniami na afrykańskiej sawannie, rozwijają się licznie beztlenowe bakterie z rodzaju Clostridium, zwane laseczkami jadu kiełbasianego, a często także spokrewnione z nimi laseczki tężca. Te drobnoustroje wytwarzają najsilniejsze znane neurotoksyny pochodzenia bakteryjnego: botulinę (jad kiełbasiany) i tetanospazminę. Już jedna dziesiąta miligra-
ma jadu kiełbasianego może zabić człowieka. Mimo to sęp afrykański częstuje się śmiało. Dlaczego trucizna mu nie szkodzi? Jego przewód pokarmowy dostosował się do gnijącego pokarmu: ma sto razy więcej komórek wydzielających kwas niż inne zwierzęta, co oznacza, że soki trawienne w żołądku tych ptaków są bardziej agresywne i zabijają każdą bakterię, zanim ta wyprodukuje truciznę. Botulina zawarta w padlinie jest neutralizowana przez wyspecjalizowane przeciwciała, rozkładające ją na nieszkodliwe związki, dzięki czemu odporność sępa afrykańskiego na botulizm (zatrucie jadem kiełbasianym) jest tysiąc razy większa niż u człowieka - dlatego może bez przeszkód delektować się gnijącym mięsem.

I całe szczęście, bowiem praca sępów jest dla natury niezbędna: pełnią funkcję służby sanitarnej. Na usunięcie z sawanny zwłok antylopy 10 sępów potrzebuje kilku dni. Bakterie i grzyby ukończyłyby tę samą pracę dopiero po kilku tygodniach. Sępy są ptakami długowiecznymi. W ogrodach zoologicznych dożywają wieku pięćdziesięciu lat. W warunkach naturalnych żyją nieco krócej, jednak można przyjąć, że w ciągu swojego życia sęp jest w stanie zutylizować nawet 10 ton mięsa i kości.

Zjadając gnijącą padlinę, zapobiegają rozprzestrzenianiu się m.in. wścieklizny, cholery i wąglika. Choroby te powodowane są przez bakterie, które czasem gnieżdżą się w rozkładającej się padlinie, skąd mogą dostawać się do wód gruntowych razem z deszczem - co mogłoby doprowadzić do zakażenia tysięcy ludzi. Sępy zjadające zwłoki zwierząt ratują więc ludzkie życie.

Mimo swojego wizerunku sępy są bardzo przydatnymi zwierzętami, bowiem sprzątają naszą planetę. Natura wyposażyła je w narzędzia niezbyt może ładne, ale za to skuteczne. Długa, naga szyja pozwala na zanurzenie głowy głęboko w zwłokach bez brudzenia piór. Wzrok siedem razy ostrzejszy niż u człowieka umożliwia wypatrzenie 30-centymetrowych obiektów z wysokości 3000 metrów. Powierzchnia skrzydeł dochodzi do 2,5 m2 - to absolutny rekord w świecie zwierząt. Dzięki nim ptaki nie tylko podróżują na duże odległości - niektóre z sępów pokonują dziennie nawet 600 kilometrów - ale mogą też wznosić się na zawrotne wysokości, skąd obserwują ogromny obszar w poszukiwaniu łupu.

Niektórzy krewniacy sępów nie odżywiają się jednak tylko padliną, jest wśród nich także kilku wyrafinowanych smakoszy. I tak na przykład ścierwnik biały gustuje również w strusich jajach. Jeśli nielot choćby na chwilę zostawi swoje jaja bez nadzoru, chytry złodziej rusza do ataku: przy pomocy dzioba toczy jajo ważące nawet 2 kilogramy na odległość kilku metrów od gniazda. Problem w tym, że nie jest w stanie przebić twardej skorupy ani szponami, ani dziobem. Co więc robi? Korzysta z narzędzi. Najpierw wyszukuje odpowiedni kamień: okrągły, ważący około 50 gramów (a nawet więcej, jeśli jajo ma szczególnie twardą skorupę). Następnie staje obok jaja z kamieniem w dziobie, bierze zamach, odchylając głowę do tyłu, i rzuca gwałtownie kamieniem. Doświadczonym osobnikom wystarczy jeden taki atak, żeby nadtłuc skorupę i dobrać się do smakołyku. Ścierwnik uchodzi za jedynego ptaka drapieżnego, który opanował używanie narzędzi, co jest rzadkością w całym świecie zwierząt - znamy tylko ok. 20 innych gatunków, które wykazują podobne zachowania...

WYSOKIE KWALIFIKACJE

Doskonały wzrok i rozwinięty zmysł powonienia to cechy wrodzone sępa płowego, dlatego świetnie nadaje się on do wykonywania zawodu przedsiębiorcy pogrzebowego.

Kolejki

0 tym, kto je jako pierwszy, decyduje pozycja społeczna. Sępy tworzą grupy o ściśle określonej hierarchii.

dwór choiny to doskonałe miejsce na zorganizowanie imprezy firmowej możliwe jest wyodrębnienie części naszej sali potrzeby
pionierart.pl
Kup produkty dla Twojego zwierzaka w internetowym sklepie zoologicznym lub sklepie stacjonarnym. Szybka dostawa, niskie ceny, szeroka gama produktów.
karusek.com