Strona główna
Jak daleko można widzieć pod wodą?

Jak daleko można widzieć pod wodą?

28/02/2017

Porjok bierze głęboki wdech. Sekundę później ośmiolatek znika w ciemnoniebieskiej wodzie. Wynurza się po czterech długich minutach. W prawej ręce trzyma harpun, na którego końcu trzepocze się ryba. Jak chłopcu udaje się łowić tam, gdzie promienie słoneczne powoli połykane są przez wodę? Tam, gdzie każdy inny człowiek widzi tylko czarne cienie i myśli o tym, żeby natychmiast się wynurzyć (o ile w ogóle jest w stanie tak głęboko zanurkować)? Porjok jest rybakiem z plemienia Mokenów - ludu, który od 4000 lat żyje na morzu u wybrzeży Tajlandii. Mokenowie rodzą się na łodziach, na nich żyją i umierają. Najważniejszą wiedzę czerpią z przekazywanych ustnie opowieści o przodkach.

Nie wystarcza to jednak do znalezienia dostatecznej ilości pożywienia. Wiele smakowitych małży znajduje się na głębokości przekraczającej 20 metrów. Także ryby gromadzą się chętniej w głębiej położonych rejonach rafy koralowej. Ale dzieci Mokenów mają pewną szczególną zdolność: w trakcie podwodnych łowów widzą wyraźnie nawet na głębokości 23 metrów. Lekarka Anna Gislen postanowiła zbadać ten fenomen. Rezultat? Okazało się, że akomodacja ich oka przebiega pod wodą w niespotykany u innych ludzi sposób. Dzięki temu mogą w głębinach przestawić oczy na „tryb noktowizyjny” i widzieć wyraźnie w promieniu wielu metrów.

Ostatni morscy koczownicy

Bicie serca oceanu - odpływ i przypływ - decyduje o życiu Mokenów. Na lądzie spędzają tylko kilka miesięcy w roku, mieszkając w małych chatach wzniesionych na palach. Ci morscy koczownicy są jednymi z najlepszych nurków na świecie..