Strona główna
Dlaczego widzimy światło?

Dlaczego widzimy światło?

20/05/2017

Nasz wzrok rejestruje to, co nazywamy światłem, ponieważ właśnie do tego stworzone są ludzkie oczy. Działają tylko wtedy, kiedy cząsteczki światła, czyli fotony, trafiają do receptorów światła zlokalizowanych w siatkówce. Stąd wysyłany jest sygnał do mózgu, który w ułamkach milisekund buduje z tych informacji trójwymiarowy obraz - wtedy widzimy. Receptory światła funkcjonują jednak, podobnie jak np. odbiornik radiowy, tylko w pewnym zakresie. Jeśli długość fal docierającego promieniowania jest zbyt duża lub zbyt mała, wtedy oko go nie zarejestruje, a mózg nie przetworzy. Dlatego dokładnie widzimy fale promieniowania, które nazywamy światłem, a nie dostrzegamy promieniowania podczerwonego i ultrafioletowego, mikrofalowego, rentgenowskiego czy promieniowania gamma.

Dlaczego nasze oczy są tak zbudowane?

Odpowiedź naukowców jest prosta: ponieważ na Ziemi najwięcej jest fal światła widzialnego. Gdybyśmy żyli na innej planecie, w innym układzie słonecznym, nasze oczy przystosowałyby się do przeważających tam długości fal. - Oko ludzkie jest jak biologiczny detektor, który w toku ewolucji rozwinął się do takiego stopnia, że wykorzystuje światło słoneczne w najlepszy możliwy sposób - wyjaśnia amerykański astronom Robert Fosbury. Dlatego też oczy tak dobrze służą nam w ciągu dnia, kiedy jest jasno.

Światło, wszędzie światło..

Ale także nocą udaje się nam zobaczyć na niebie tysiące ciał niebieskich. Według szacunków astronomów istnieje jeszcze przynajmniej 70 tryliardów gwiazd. A to nie wszystko: liczba cząsteczek światła jest pięć miliardów razy wyższa niż liczba atomów we wszechświecie. Kosmos jest zatem wypełniony światłem. Dlaczego więc jest w nim ciemno?