Strona główna
Dlaczego gwiazdy świecą?

Dlaczego gwiazdy świecą?

17/05/2017

Naturalne siły wszechświata z obłoku gazu „upiekły” gwiazdę. Jest ona niczym olbrzymi reaktor termojądrowy, w którego wnętrzu od miliardów lat trwa nieprzerwany proces syntezy jądrowej. Co dokładnie dzieje się w tym reaktorze?

Dlaczego emituje on światło?

Wszyscy wiemy, jak niebezpieczne jest promieniowanie, które wyzwalane jest w reaktorach atomowych. Wewnątrz Słońca dzieje się właściwie to samo - także tu powstaje zabójcze dla ludzi promieniowanie gamma, tyle że w niewyobrażalnie wysokich dawkach, gdyż w gwiezdnym reaktorze przetwarzane są gigantyczne ilości materii. W ten sposób wewnątrz Słońca w każdej sekundzie około 600 milionów ton wodoru zamienia się w hel. Jądra atomów helu są przy tym nieco lżejsze niż jądra wodoru, z których powstają. Dlatego też około czterech milionów ton materii „wyparowuje” co sekundę w postaci wysokoenergetycznego promieniowania gamma. Jest to jakby skoncentrowane światło - chociaż niewidzialne dla naszych oczu. W drodze ku powierzchni Słońca promieniowanie gamma traci tyle ze swej energii, że staje się widoczne i przestaje być niebezpieczne.

Oto i tajemnica światła! Fizykom udało się ją rozszyfrować dopiero przy pomocy najsłynniejszego odkrycia Einsteina, czyli wzoru na równoważność masy i energii: E=mc2. Jednak również ta formuła nie daje odpowiedzi na najważniejsze pytanie...