Strona główna
Czym jest słońce?

Czym jest słońce?

06/03/2017

Resztę życia pragnę spędzić, rozmyślając o tym, czym jest światło - stwierdził Albert Einstein w 1917 roku. W owym momencie największy fizyk wszech czasów miał na to jeszcze 38 lat. Na krótko przed śmiercią musiał jednak przyznać: - Prawie pól wieku intensywnych rozważań wcale nie przybliżyło mnie do odpowiedzi.

Skąd pochodzi światło? Dlaczego je widzimy? Czym jest tak naprawdę?

Dopiero od paru lat, dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych technologii, krok po kroku udaje nam się zbliżyć do rozwiązania zagadki, która od tysięcy lat zaprzątała uwagę największych myślicieli.

CZYM JEST SŁOŃCE?

Zagadka pojawiła się tak, jak życie na kuli ziemskiej - wraz z promieniem światła słonecznego. Dokładnie osiem minut i dwadzieścia sekund przemierzał on drogę do Ziemi, pokonując odcinek około 150 milionów kilometrów. Aby zrozumieć, skąd pochodzi to światło, fizycy i astronomowie musieli najpierw ustalić, czym właściwie jest Słońce. Okazało się, że jest to gwiazda - jedna z wielu we wszechświecie. Mimo to Słońce odgrywa dla nas szczególną rolę, ponieważ bez jego udziału nie powstałoby życie. Nasza planeta przypuszczalnie w ogóle by nie istniała - a jeśli nawet, byłaby pogrążoną w ciemnościach skałą, na powierzchni której panowałaby temperatura ok. -270 °C. Na szczęście wszystko potoczyło się jednak inaczej.

Według statystyk makaron coraz częściej wita na naszych stołach, zastępując popularne w naszym kraju ziemniaki, kasze i ryż.
bio-fabijanscy.pl