Strona główna
Czy człowiek może wyczuć wodę na pustyni?

Czy człowiek może wyczuć wodę na pustyni?

25/03/2017

Wciągu dnia Sahara jest niczym rozżarzony piec: panują tam temperatury dochodzące do 60 stopni Celsjusza, a nieliczne koryta rzek i oazy pozostają wysuszone przez całe miesiące. To morze piasku - tak wielkie jak Stany Zjednoczone. Znalezienie tam wody w trakcie pory suchej jest praktycznie niemożliwe. Poszukiwanie przysłowiowej igły w stogu siana kończy się dla większości po kilku godzinach halucynacjami, utratą orientacji i wreszcie śmiercią. A jednak żyją tam ludzie, np. pustynni koczownicy z tajemniczego plemienia Tubu. Jak udaje im się znaleźć wodę przez 365 dni w roku i dzięki temu przeżyć na spieczonej słońcem pustyni?

Tubu - czytający wodę z piasku

Tubu wiedzą, że na Saharze woda znajduje się dokładnie tam, gdzie jej nie widać - pod wielometrową warstwą piasku. Żeby ją znaleźć, muszą umieć z niego czytać. Oczywiście, tak jak inni ludzie, koczownicy nie mogą zobaczyć życiodajnego płynu, ale za to potrafią go wyczuć i usłyszeć. Rejestrują nawet nieznaczne zmiany w wilgotności piasku, które świadczą o tym, że w danym miejscu na głębokości kilku metrów znajduje się woda. Dźwięk, jaki wydają rozwiewane przez wiatr ziarna piasku, wskazuje im także, gdzie pustynia skrywa wodę. Ponadto mocna pigmentacja i dodatkowa warstwa łoju chronią ich skórę przed zbyt silnym nasłonecznieniem.

Koczownicy odporni na upał

Ciała pustynnych koczowników są idealnie przystosowane do upałów: nawet ich dzieci potrafią przeżyć cały tydzień, pijąc tylko litr wody.