Strona główna
Panorama wielkiego miasta

Co wyróżnia krajobraz wielkomiejski?

04/07/2018

Warszawa jest przykładem krajobrazu wielkomiejskiego, charakterystycznego dla dużych miast. Krajobraz ten jest całkowicie ukształtowany przez człowieka i niemal zupełnie pozbawiony elementów naturalnych.

Co wyróżnia krajobraz wielkomiejski?

Liczące ponad 400 000 mieszkańców miasta, do których należą: Warszawa, Kraków, Łódź, Wrocław, Poznań, Gdańsk i Szczecin, są przykładami krajobrazu wielkomiejskiego.

Trudno w nich znaleźć miejsca zachowujące pierwotny charakter, nietknięte ręką człowieka. Niemal wszystko wokół, a więc domy, fabryki, ulice, linie tramwajowe, a nawet skwery i parki, stworzyli ludzie. Spacerując po centrum wielkiego miasta, zauważymy, że:

•    zabudowa jest gęsta, a budynki na ogół wielopiętrowe,

•    brak terenów rolniczych,

•    istnieje bardzo gęsta sieć ulic,

•    funkcjonuje rozbudowana sieć linii komunikacyjnych.

W wielkich miastach do najstarszej zachowanej zabudowy, zwanej Starówką, Starym Miastem lub Głównym Miastem, przylegają młodsze dzielnice, tworzące tak zwane śródmieście, często ze znaczną liczbą „drapaczy chmur”, w których mieszczą się instytucje usługowe i handlowe. Znajduje się w nich także wiele kin, teatrów i restauracji. W Warszawie jest to obszar wokół Pałacu Kultury i Nauki oraz Dworca Centralnego.

Dzielnice śródmiejskie są najczęściej otoczone osiedlami mieszkaniowymi. Jeszcze 20 lat temu na obrzeżach dużych miast Polski istniały zakłady przemysłowe, pola uprawne i małe miasteczka. Z czasem tereny te zostały „wchłonięte” przez duże, rozprzestrzeniające się miasta, a obecnie stopniowo ulegają przekształceniu w dzielnice biurowców lub bloków mieszkalnych. Betonową zabudowę wielkich miast równoważą obszary zieleni - parki i skwery, gdzie można odpocząć w otoczeniu przyrody. W Warszawie największy jest Park Łazienkowski.

Przykład - Warszawa

Najchętniej odwiedzanym miejscem w Warszawie jest zabytkowe Stare Miasto. Choć zostało doszczętnie zniszczone podczas II wojny światowej, pieczołowicie je odbudowano.
Poza Starym Miastem warto odwiedzić także kilka innych miejsc w stolicy, np. Park Łazienkowski czy pałac w Wilanowie.

Podziemna kolej miejska - metro

Jednym z rozwiązań usprawniających transport osób w wielkich miastach jest podziemna kolej miejska, czyli metro. Linie metra biegną najczęściej w wyżłobionych pod ziemią tunelach. W skład każdej linii wchodzi od kilku do nawet kilkudziesięciu stacji.

Dzięki podziemnej kolei można się szybko przemieścić z jednego krańca miasta na drugi bez stania w korkach i zatrzymywania się na czerwonym świetle. Pociągi metra kursują bardzo często, w godzinach największego natężenia ruchu nawet co 3-4 minuty.

Na stacjach metra, z których od świtu do późnych godzin wieczornych korzystają tysiące ludzi, powstały małe centra handlowe.

Pierwsze metro wybudowano w Londynie, w 1863 r. Miało 6 km długości. Dzisiaj ma 416 km i 12 linii komunikacyjnych. Codziennie podróżują nim 3 min pasażerów.

Obecnie linie metra istnieją w kilkudziesięciu miastach świata, na wszystkich kontynentach. W Stanach Zjednoczonych Ameryki maje ponad 10 miast. W Europie metro zbudowano w 36 miastach, m.in. w stolicach państw.

W Polsce tylko Warszawa ma podziemną kolej. Budowę pierwszej i jak na razie jedynej linii warszawskiego metra zakończono w 2008 r. Ma ona ok.

23 km długości. Przebiega przez obszar lewobrzeżnej Warszawy, łącząc jej południowy kraniec z częścią północną.

Obecnie powstaje druga linia metra, która będzie łączyć część miasta leżącą na prawym brzegu Wisły z częścią lewobrzeżną.

To najważniejsze!

■    Warszawa to stolica i największe miasto Polski.

■    Centrum Warszawy jest przykładem krajobrazu wielkomiejskiego ze zwartą, wielopiętrową zabudową, gęstą siecią ulic i rozbudowaną siecią linii komunikacyjnych.

■    Najciekawszymi obiektami turystycznymi w Warszawie są: Stare Miasto z Zamkiem Królewskim, Park Łazienkowski i pałac w Wilanowie.